Chiny wyprzedzają USA pod względem gęstości robotyzacji

Duże inwestycje Chin w robotykę przemysłową sprawiły, że kraj ten znalazł się w czołówce rankingu gęstości robotyzacji, po raz pierwszy wyprzedzając Stany Zjednoczone. Liczba aktywnych robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników osiągnęła 322 jednostki na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym. Obecnie Chiny plasują się na piątym miejscu. Pięć najbardziej zautomatyzowanych krajów świata w sektorze produkcyjnym w 2021 roku to: Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Chiny.

 

Średnia światowa gęstość robotyzacji wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z wynikami sprzed sześciu lat (2015: 69 jednostek) © World Robotics 2022; źródło: IFR
 

"Gęstość robotyzacji jest kluczowym wskaźnikiem wdrażania automatyzacji w przemyśle wytwórczym na całym świecie" - mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. "Nowa średnia globalnej gęstości robotyzacji w przemyśle wytwórczym wzrosła do 141 robotów na 10 000 pracowników - ponad dwukrotnie w porównaniu do liczby sprzed sześciu lat. Szybki wzrost Chin pokazuje poziom ich dotychczasowych inwestycji, ale wciąż jeszcze dysponują one dużym potencjałem automatyzacji."

Gęstość robotyzacji według regionów

Napędzana przez dużą ilość instalacji robotów w ostatnich latach, średnia gęstość robotyzacji w Azji wzrosła gwałtownie o 18% skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu (CAGR) od 2016 r. do 156 jednostek na 10 000 pracowników w 2021 r. Europejska gęstość robotyzacji wzrastała o 8% (CAGR) w tym samym okresie czasu osiągając 129 jednostek. W obu Amerykach wyniosła 117 robotów co stanowi wzrost o 8% (CAGR).

Kraje w czołówce

Republika Korei osiągnęła w 2021 r. rekordowy poziom 1000 robotów przemysłowych na 10 000 pracowników. Stanowi to ponad trzykrotność liczby osiągniętej w Chinach i sprawia, że kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Dzięki swojemu uznanemu globalnie przemysłowi elektronicznemu i wyróżniającemu się sektorowi motoryzacyjnemu, koreańska gospodarka czerpie zyski z dwóch dużych gałęzi przemysłu będących odbiorcami robotów przemysłowych.

Singapur zajmuje drugie miejsce ze wskaźnikiem 670 robotów na 10 000 pracowników w 2021 roku. Gęstość robotyzacji w Singapurze rosła średnio o 24% każdego roku od 2016 roku.

Widoczna jest znaczna różnica w stosunku do Japonii (399 robotów na 10 000 pracowników), która zajmuje trzecie miejsce. Gęstość robotyzacji Japonii rosła średnio o 6% każdego roku od 2016 roku. Niemcy znajdujące się na czwartym miejscu (397 jednostek) to największy rynek robotów w Europie.

Chiny są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie. Kraj ten może pochwalić się największą liczbą instalacji rocznie, od 2016 co roku posiada największy zapas operacyjny robotów.

Stany Zjednoczone

Gęstość robotyzacji w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 255 jednostek w 2020 roku do 274 jednostek w 2021 roku. Kraj ten zajmuje dziewiąte miejsce na świecie, notując spadek z siódmego - obecnie na równi z Chińskim Tajpej (276 jednostek) oraz za Hongkongiem (304 jednostki) i Szwecją (321 jednostek).

Zamówienia na raporty World Robotics 2022 Roboty usługowe i roboty przemysłowe można składać online. Dodatkowe materiały do pobrania związane z treścią raportu są dostępne tutaj.

 

Źródło: China overtakes USA in robot density - International Federation of Robotics (ifr.org)

FAKTY dotyczące GĘSTOŚCI ROBOTYZACJI na YouTube:  FACTS about INDUSTRIAL ROBOTS - Robot Density in 2021