Ponad 100 lat poświęconych postępowi technicznemu - tak najprościej można opisać naszą działalność w zakresie technologii robotycznej i automatyki Yaskawa.
Goldfuss Engineering wykorzystuje roboty Yaskawa do pionierskich projektów
Pierwsze roboty do masowej obsługi delikatnych fiolek
Niektóre przedmioty w pewnych warunkach po prostu opierają się automatyzacji. Tak było dotychczas w przypadku fiolek pakowanych w pojemniki Akylux. Są to małe cylindryczne buteleczki zawierające leki, stosowane bardzo często przez przemysł farmaceutyczny. Dzięki wykorzystaniu specjalnego chwytaka w połączeniu z robotem Yaskawa MOTOMAN inżynierowie Goldfuss rozwiązali ten problem raz na zawsze.
Nie tylko ze względu na różne klasy czystości w branży farmaceutycznej fiolki muszą przejść przez kilka etapów obsługi. Zwłaszcza podawanie pustych fiolek do maszyny myjącej lub napełniającej lub napełnionych fiolek do maszyny pakującej jest nadal wykonywane ręcznie. Wynika to głównie z faktu, że same fiolki są niezwykle delikatne i wykonane z cienkiego szkła. Dodatkowo, ich rozmiar to zaledwie kilka mililitrów, są więc bardzo małe. Kolejna trudność polega na tym, że fiolki są często transportowane w zamykanych pojemnikach Akylux, w których są umieszczane w losowej kolejności. Stanowi to wyzwanie, jeśli chodzi o automatyzację.
Rozwiązanie z zakresu automatyzacji od Goldfuss engineering
Firma Goldfuss engineering GmbH z siedzibą w szwabskim mieście Balingen, specjalizująca się we wspomaganym przez roboty podawaniu do maszyn pakujących oraz w rozwiązaniach zarówno w zakresie technologii pakowania, jak i automatyzacji laboratoriów, opracowała najnowocześniejsze rozwiązanie tego złożonego zadania przeznaczone dla fiolek o pojemności do 2 ml (2R): w kompaktowej celi otwieraniem pojemników Akylux zajmuje się robot. Wyjmuje on fiolki i umieszcza je na stole obrotowym lub taśmie dwukierunkowej, skąd trafiają do maszyny myjącej, napełniającej, kontrolnej lub pakującej. Następnie robot umieszcza puste pudełko w pojemniku do późniejszej utylizacji. Cała procedura zajmuje około 50-60 sekund. Czas ten można znacznie skrócić poprzez zastosowanie drugiego robota.
Wydajne połączenie chwytaka i robota
Kluczowym elementem tego rozwiązania jest chwytak opracowany przez Goldfuss Engineering specjalnie do tego zastosowania. W przeciwieństwie na przykład do przyssawki, która nie stanowi bezpiecznego dla procesu rozwiązania dla fiolek 2R, ten niezwykle kompaktowy chwytak działa mechanicznie i równocześnie jest bezpieczny dla produktu. Procedura ta zapewnia niezawodne pobieranie całej zawartości pojemnika, a tym samym umożliwia pobranie i obsługę wszystkich fiolek danej partii.
Chwytak doskonale współpracuje z robotami MOTOMAN firmy Yaskawa. Obie firmy łączy wieloletnia współpraca. Goldfuss engineering jest partnerem systemowym producenta od wielu lat. Chwytak o najsmuklejszej i najprostszej konstrukcji waży 12 kg wraz z fiolkami. Różne opcjonalne funkcje chwytaka, takie jak rozcinanie klipsa pokrywy, mogą zwiększyć wagę chwytaka. W takim przypadku zalecany jest manipulator o udźwigu 20 kg lub większym.
Seria przemysłowych robotów do dużych obciążeń MOTOMAN GP firmy Yaskawa idealnie nadaje się do tego celu, choć wielu użytkowników z branży farmaceutycznej preferuje coboty serii HC oferujące możliwość współpracy z człowiekiem, dostępne z udźwigiem 20 lub nawet 30 kg.
Pierwsza stacja na etapie realizacji
W niemieckim zakładzie międzynarodowej firmy farmaceutycznej trwa obecnie budowa pierwszej stacji do podawania fiolek na linię pakującą za pomocą MOTOMAN GP50 FGG (smarowany smarami dopuszczonymi do kontaktu z żywnością).
Kolejna stacja z Cobotem HC20DTP została już zaprezentowana na targach Interpack 2023 i można ją obecnie zobaczyć w salonie wystawowym Goldfuss Engineering w Balingen.