MOTOMAN HC10DTF - nowy hybrydowy robot Yaskawy dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego

MOTOMAN HC10DTF został stworzony specjalnie z myślą o sprostaniu wysokim wymaganiom przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, uzupełniając portfolio hybrydowych cobotów Yaskawa o specjalistyczny wariant dedykowany konkretnym branżom.

Podobnie jak jej hybrydowi kuzyni HC10DT IP67 i HC20DT IP67 nowa jednostka także wyróżnia się pyłoszczelną, wodoszczelną obudową w klasie ochrony IP67. Jest ona jednak malowana proszkowo, co pozwala na czyszczenie jej detergentami na bazie alkaliów i kwasów, a zamiast konwencjonalnego środka smarnego zastosowano tu smar przeznaczony do kontaktu z żywnością. Dzięki temu MOTOMAN HC10DTF spełnia rygorystyczne wymagania higieniczne przemysłu spożywczego i farmaceutycznego zgodnie z normą ISO klasa 5 oraz wytyczymi EG-GMP klasa A.

Nowy model można z powodzeniem stosować m.in. w procesach paletyzacji pakowanej żywności czy przenoszenia próbek w laboratoriach. Zwalnia to pracowników z obowiązku dźwigania ciężkich przedmiotów, np. układania kartonów czy produktów w stosy. Ich zadania przejmuje robot, tym samym poprawiając ergonomię na stanowiskach pracy. Zaś personel może się skoncentrować na wykonywaniu ambitniejszych zadań.

Hybryda przystosowana do współpracy z człowiekiem

Podobnie jak wszystkie modele z serii MOTOMAN HC także nowy HC10DTF oferuje możliwość współpracy z człowiekiem. Oznacza to, że może on pracować albo w trybie zwykłym, albo hybrydowym, płynnie dostosowując swoją prędkość do warunków otoczenia, tj. odległości, w jakiej znajduje się operator.

Dzięki sześciu zintegrowanym czujnikom momentu robot jest zdolny do elastycznej interakcji z otaczającym go środowiskiem, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo w przypadku bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Sensory te monitorują siły zewnętrzne, dzięki czemu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w trybie współpracy. Z kolei w trybie wysokiej szybkości, tj. pod nieobecność operatora, robot jest w stanie osiągnąć prędkości rzędu 1 m/s. Co więcej, można go także integrować z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak zewnętrzne skanery laserowe.

Tryb hybrydowy, w którym robot płynnie przełącza się między trybami współpracy a wysokiej prędkości, zapewnia maksymalną rentowność produkcji przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy nowa jednostka ma pracować w ramach istniejącego systemu, w którym liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni, a wygrodzenia zwyczajnie się nie sprawdzają. Typowym przykładem takiej aplikacji jest paletyzacja na końcu linii produkcyjnej.