Ponad 100 lat poświęconych postępowi technicznemu - tak najprościej można opisać naszą działalność w zakresie technologii robotycznej i automatyki Yaskawa.
Nowa cela do spawania zrobotyzowanego ArcWorld CS
Sprawdzony system teraz z nowym robotem
YASKAWA rozszerza swoją ofertę zrobotyzowanych cel spawalniczych „pod klucz” o system ArcWorld CS. Podobnie jak jego poprzednicy, nowe rozwiązanie jest kompaktowe, dostępne od ręki i wysoce elastyczne. W przeciwieństwie do nich zostało jednak wyposażone w wydajnego robota spawalniczego Motoman AR1440 i kompaktową szafę sterowniczą YRC1000 .
Nowy model – podobnie jak poprzednie systemy z serii ArcWorld – łączy w sobie robota, pozycjoner, system sterowania i źródło zasilania, tworząc kompaktową platformę, którą można łatwo i szybko przemieścić na inne stanowisko robocze. Zaś łatwa i tania instalacja na zasadzie plug & play sprawia, że z zalet zrobotyzowanego spawania mogą teraz korzystać także mniejsze przedsiębiorstwa.
ArcWorld CS w firmie Heidenbluth Schweißtechnik GmbH
Zalety te znajdują potwierdzenie w opinii Armina Heidenblutha, prezesa niemieckiej firmy Heidenbluth Schweißtechnik GmbH, która od ponad 40 lat realizuje usługi spawania komponentów z metali dla przedsiębiorstw z terenu całych Niemiec. Istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa są próby z użyciem materiału klienta przeprowadzane w lokalnym centrum testowym – jednym z największych w całych Niemczech. Wśród dostępnego tu wyposażenia znalazł się także nowy system ArcWorld CS.
– Spawanie zrobotyzowane stanowi dla małych i średnich przedsiębiorstw bardzo istotny aspekt, głównie ze względu na niedobór wykwalifikowanej siły roboczej – wyjaśnia Armin Heidenbluth. – YASKAWA właściwie rozpoznała tę potrzebę i zaoferowała im gotowy do użytku system. ArcWorld jest nie tylko dostarczany w formie zmontowanej, ale można go także szybko uruchomić, bardzo łatwo zaprogramować i obsługiwać po krótkim przeszkoleniu.
Robot spawalniczy Motoman AR1440
Sercem ArcWorld są precyzyjne, 6-osiowe roboty z serii AR firmy YASKAWA zaprojektowane specjalnie do realizacji złożonych zadań z zakresu spawania łukowego. Umożliwiają one maksymalne skrócenie czasu produkcji, a tym samym wzrost efektywności i ograniczenie zużycia energii.
Zastosowany w nowym ArcWorld CS Motoman AR1440 dzięki dużemu udźwigowi do 12 kg i zasięgowi do 1440 mm umożliwia prostą obróbkę nieporęcznych, złożonych detali przy zachowaniu wysokiej jakości spoiny. Lekko wygięty kształt ramienia oraz przelotowa kiść pozwalają na realizację procesów spawania nawet trudno dostępnych powierzchni. Powietrze i media zostały poprowadzone w podstawie, dzięki czemu ramię może obracać się w osi S w zakresie do 340º.
Wydajny system sterowania Motoman YRC1000
Pracą robota steruje wydajny system sterowania Motoman YRC1000. Wyjątkowo kompaktowy układ zamknięty w szafie sterowniczej o pojemności zaledwie 125 litrów zapewnia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Równie ergonomiczna, a dodatkowo prosta w obsłudze jest także konsola sterowania – najlżejsze tego typu urządzenie w swojej klasie (730 g). Całości dopełnia dotykowy ekran, który – dzięki prostym ruchom i przewijaniu kursorem – umożliwia intuicyjną obsługę konsoli.
(Zdjęcia: Yaskawa, Heidenbluth)