Uniwersytet w Offenburgu we współpracy z firmą Yaskawa - Centrum Robotyki wciąż się rozwija

Yaskawa, globalna grupa technologiczna, przekazuje Uniwersytetowi Offenburg dwa roboty Motoman oraz tor jezdny. Klasyczny robot przemysłowy o udźwigu 50 kg stworzy w przyszłości wiele możliwości prowadzenia badań i nauki w warunkach rzeczywistych. Dzięki pełnej mobilności wzdłuż sześciometrowej osi robot oferuje wyjątkową zaletę w środowisku badawczym. Nowy cobot Motoman HC20DT firmy Yaskawa, zaprojektowany dla udźwigu 20 kg, również otwiera nowe perspektywy dla badań w zakresie interakcji człowiek-maszyna. Dzięki czujnikom bezpieczeństwa wszystkich sześciu osi może on pracować bez wygrodzeń bezpieczeństwa.

 

Uniwersytet i przedsiębiorstwo - ramię w ramię

Jak mówi prof. dr Stephan Trahasch, rektor Uniwersytetu w Offenburgu: "Uniwersytet w Offenburgu i przedsiębiorstwa w południowym regionie Górnego Renu współpracują ramię w ramię. Dzięki badaniom zorientowanym na zastosowanie i nawiązaniu intensywnego dialogu chcemy zwiększyć siłę konkurencyjną przedsiębiorstw średniej wielkości."

"Centrum robotyki powstające w Kampusie Zachodnim będzie unikalnym w południowych Niemczech. Bogate, wysokiej jakości wyposażenie techniczne dostarczone przez firmę Yaskawa znacznie przybliża nas do tego celu" - dodaje prof. dr Thomas M. Wendt, dyrektor Instytutu Work-Life Robotics na Uniwersytecie w Offenburgu. "Wraz z naszymi partnerami z przemysłu i nauki udostępniamy studentom i firmom średniej wielkości wysokowydajną infrastrukturę. Dzięki temu będziemy mogli rozwijać działalność dydaktyczną, a także naszą aktywność w zakresie badań i rozwoju w dziedzinie robotyki przemysłowej, robotyki współpracującej, technologii czujników, druku 3D i robotyki w pielęgniarstwie."

"Dzięki wsparciu Uniwersytetu w Offenburgu i centrum robotyki zwiększamy nasz zasięg w południowym regionie Górnego Renu oraz w dziedzinie kształcenia młodzieży. Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby uczniowie już na wczesnym etapie zdobywali doświadczenie z naszą technologią. Dlatego też wspieranie edukacji jest silnie wpisane w strategię naszego przedsiębiorstwa. Wierzymy, że łatwość programowania, zwłaszcza przy użyciu naszego robota współpracującego Motoman HC20DT, oraz możliwe do osiągnięcia rezultaty, pozostawią trwałe wrażenie. Przekazywanie wiedzy o technologii to jedno, doświadczanie technologii to coś zupełnie innego" - mówi Bruno J. Schnekenburger, CEO of Yaskawa Europe GmbH.

 

Robotyka na skalę przemysłową

Uniwersytet w Offenburgu położył kamień węgielny pod centrum badawcze robotyki i cobotyki na nowym Kampusie Zachodnim w semestrze zimowym 2022/23. We współpracy z prywatnymi firmami w Instytucie Work-Life Robotics opracowywane są innowacyjne zastosowania robotyki w środowisku przemysłowym. Porozumienie z firmą Yaskawa umożliwia budowę w pełni zautomatyzowanej celi robotycznej na skalę przemysłową. Studentom wszystkich kierunków Uniwersytetu w Offenburgu zapewniono doskonałe wykształcenie w zakresie podstaw zautomatyzowanej produkcji. W badaniach stosowanych pojawiają się nowe impulsy w postaci studiów wykonalności i badań nad technologią czujników w produkcji sieciowej. Dzięki licznym interfejsom, które firma Yaskawa zintegrowała z systemem sterowania, mogą one zostać wykorzystane w praktyce.

Przedmiotem zainteresowania są również takie zagadnienia jak konfiguracja bliźniaka cyfrowego do celów symulacji, a także złożone projekty doktoranckie w dziedzinie wielkoformatowego druku 3D.

 

(Od lewej): Bruno Schnekenburger (CEO, Yaskawa Europe), prof. dr Stephan Trahasch (rektor Uniwersytetu w Offenburgu), prof. dr Thomas M. Wendt (dyrektor Instytutu Work-Life Robotics na Uniwersytecie w Offenburgu) oraz Armin Schlenk (dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesu, Yaskawa Europe) inaugurują współpracę pomiędzy Uniwersytetem w Offenburgu a firmą Yaskawa.

Źródło: Offenburg University