Gdy jedno ramię nie wystarczy

Nie każde zadanie można łatwo zautomatyzować przy użyciu konwencjonalnych robotów jednoramiennych. Przekonała się o tym firma Robomotive BV z Holandii specjalizująca się w projektowaniu i budowie systemów automatyki dla sektora przetwórstwa metali. Aby przezwyciężyć ograniczenia standardowych jednostek robotycznych, przedsiębiorstwo sięgnęło po dwuramiennego robota firmy Yaskawa.

  • Klient
  • Robomotive BV

Cel: automatyzacja złożonych operacji

Dzisiejszy stan techniki pozwala zautomatyzować niemal każde zadanie obróbcze. W przypadku najbardziej złożonych operacji, takich jak załadunek maszyn CNC, pras czy pieców, wyzwaniem jest jednak nie tyle sama ich automatyzacja, co znalezienie takiego rozwiązania, które będzie jednocześnie tanie w zastosowaniu i elastyczne w działaniu, a więc w pełni adaptowalne do różnych profili produkcji.

Rozwiązanie: dwa ramiona dla pełnej elastyczności

Przed zadaniem opracowania takiego systemu stanęła holenderska firma Robomotive BV. Jej rozwiązanie miało z jednej strony zapewniać efektywny załadunek maszyn, a z drugiej – oferować możliwość realizacji innych złożonych operacji, m.in. przenoszenia, pakowania i paletyzowania.

 

Aby sprostać temu wyzwaniu, integrator postanowił wykorzystać dwuramiennego robota MOTOMAN SDA20D firmy YASKAWA. Jednostka została wyposażona w dwa adaptacyjne chwytaki z trzema palcami, zaś do identyfikacji i lokalizacji detali zastosowano zaawansowane oprogramowanie do przetwarzania obrazu 3D. W efekcie powstał system, który można nie tylko tanio i elastycznie dostosować do realizacji różnych zadań typowych dla sektora przetwórstwa metali, ale także uniwersalnie wykorzystać w tych aplikacjach, które do tej pory uchodziły za trudne w automatyzacji z użyciem konwencjonalnych metod.