Ponad 100 lat poświęconych postępowi technicznemu - tak najprościej można opisać naszą działalność w zakresie technologii robotycznej i automatyki Yaskawa.
Jakość i elastyczność w jednym: innowacyjny system do spawania detali
Co mają ze sobą wspólnego betoniarki, maszyny budowlane i urządzenia do obróbki drewna? Wszystkie produkowane są przez firmę Scheppach Fabrikation von Holzbearbeitungsmaschinen GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo założone jeszcze w 1927 r. w Krumbach w Bawarii. Tak szerokie spektrum działalności stanowi dla firmy spore wyzwanie, zmuszając ją do poszukiwania rozwiązań umożliwiających efektywną automatyzację procesów przy zachowaniu maksymalnej elastyczności zastosowań. Kryterium takie musiał spełniać także nowy system do zautomatyzowanego spawania detali.
- Aplikacje
- Spawanie łukowe
- Klient
- Scheppach Fabrikation von Holzbearbeitungsmaschinen GmbH
Cel: maksymalna elastyczność zastosowań
Zadanie stojące przed projektantem systemu nie było proste: miał on bowiem obsługiwać detale o najróżniejszych gabarytach, z których najmniejsze wielkością dorównywały kartce A4, a największe osiągały długość 2 m i wagę 150 kg. Różne były również grubości łączonych materiałów: obróbce poddawane miały być tu zarówno arkusze o grubości 1 mm, jak i 15 mm.
Co więcej, duży nacisk położono także na jakość spoin. Wiele z nich miało bowiem znajdować się w widocznych miejscach, a tym samym należało je przygotować z najwyższą starannością.
Rozwiązanie: zrobotyzowany system o ogromnym zasięgu
Jak połączyć te wszystkie wymagania w jednym systemie? Firma Scheppach wykorzystała w tym celu robota spawalniczego MOTOMAN MA1900 firmy YASKAWA znanego z wysokiej niezawodności i precyzji pracy w każdych warunkach. Robot stanowi serce elastycznego, w pełni zautomatyzowanego systemu do zrobotyzowanego spawania detali. Podwieszony na suficie i zainstalowany na szynie jezdnej o długości 3 metrów, z łatwością dociera nawet do najbardziej oddalonych powierzchni detali. Ułatwia mu to także zintegrowane okablowanie poprowadzone w przelotowym nadgarstku. Efekt? Wysoka dostępność i odpowiednia pozycja spawalnicza nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach.
To jednak nie wszystko: system wyposażony został w nowoczesny układ podawania drutu zapewniający wysoką jakość spoiny, a także dwustanowiskowy pozycjoner z serii RWV2, który umożliwia podział strefy obróbczej na dwa obszary: spawania i załadunku/rozładunku detali – każdy wyposażony we własną oś obrotową.
W rezultacie powstało rozwiązanie o bardzo szerokim potencjale zastosowań, łączące w sobie wysoką jakość wykonania spoiny z niemal nieograniczoną elastycznością. Kluczową rolę odgrywa w nim łatwy w programowaniu i obsłudze robot MOTOMAN firmy YASKAWA. Umiejętnie zintegrowany z całością, stanowi podstawę ekonomicznej, konkurencyjnej produkcji, a więc tego, czego firma Scheppach oczekiwała od nowego systemu.