Ponad 100 lat poświęconych postępowi technicznemu - tak najprościej można opisać naszą działalność w zakresie technologii robotycznej i automatyki Yaskawa.
MOTOMAN MH5F precyzyjnie mierzy siłę i moment obrotowy
Firma SCHUNK GmbH & Co. KG od 1945 r. specjalizuje się w produkcji systemów mocowań i chwytaków. Przez lata z małego, rodzinnego przedsiębiorstwa z siedzibą w niemieckim Lauffen nad Neckarem firma rozrosła się do rozmiarów międzynarodowego koncernu. Jej zakłady produkcyjne rozlokowane są m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Szwajcarii, zaś biura i przedstawicielstwa zapewniają jej obecność w ponad 50 krajach świata, w tym w Polsce.
Portfolio produktów firmy SCHUNK obejmuje dziś ponad 4000 elementów, w tym m.in. szczęki i uchwyty tokarskie, uchwyty narzędziowe, tuleje zaciskowe,, a także różnorodne systemy mocujące w technologii elektromechanicznej, magnetycznej, hydraulicznej, pneumatycznej i próżniowej. Przedsiębiorstwo zaopatruje głównie firmy produkcyjne m.in. zajmujące się montażem i cięciem metali, w tym producentów maszyn, samochodów, robotów i systemów automatyki.
Cel: automatyzacja kontroli jakości
Jednym z ważniejszych odbiorców produktów firmy SCHUNK jest sektor motoryzacyjny. To właśnie z myślą o nim firma postanowiła zintegrować zadania przenoszenia z kontrolą jakości, wyposażając jednostkę robotyczną w możliwość pomiaru charakterystyki siły/odległości poszczególnych elementów panelu deski rozdzielczej.
W projekcie wykorzystano robota MOTOMAN MH5F firmy Yaskawa – kompaktową jednostkę o udźwigu 5 kg z przewodami zabudowanymi w przelotowym ramieniu.
Rozwiązanie: integracja robota z czujnikiem
Ramię wyposażono w chwytak centryczny PZN plus zintegrowany z czujnikiem siły/momentu obrotowego oraz dotykowym ekranem umożliwiającym prezentację wyników pomiaru. Całości dopełniają dwa moduły napędowe: obrotowy ERD oraz liniowy ELB – oba produkowane przez firmę SCHUNK. Zabudowane na platformie inspekcyjnej, stanowią integralny element stanowiska kontrolnego.
Jak działa system? Kluczowym elementem jest prosty trzpień z tworzywa sztucznego, za pomocą którego robot testuje działanie panelu. Jednostka chwyta trzpień, a następnie naciska nim poszczególne przyciski. Zintegrowany czujnik mierzy siłę wykorzystywaną w tym procesie, a wynik pomiaru jest równolegle wyświetlany na ekranie stanowiska.
Kolejnym krokiem jest kontrola działania pokręteł. W procesie tym robot obraca gałkami za pomocą chwytaka, zaś czujnik rejestruje zastosowany moment obrotowy. W ostatnim etapie wynik porównywany jest z rezultatem pomiaru momentu obrotowego generowanego przez moduł obrotowy oraz siły wytwarzanej podczas ruchu modułu liniowego.